X


Peeter Mudist "Maastik (Soela sadam)" 1988.
Õli, vineer. Mõõdud 36 x 48,5

Mudist võib olla Eesti kunstis üks kõige rohkem lummust ja imetlust tekitanud kunstnikke, samas mööndakse tema loomingust rääkides alati ka teatud kättesaamatust, mõistetamatust. Maalil kujutatud Soela sadam asub Saaremaa põhjaosas, sealt väljuvad praamid Hiiumaale. Mudist on kirjutanud: „Pole mõnusamat ega ilusamat, kui maalida vana sadamakohta. Maalimine teda ei muuda ega riku. Ikka jääb üllatus ja imetlus peenendatud mateeria üle selles kohas, kus rohul on teistsugune kooslus, puud kannavad vilju ja lainteharjad on tihedamad. Tahaks sinna tagasi, sest seal oli hea mõelda ja olla.” („Peeter Mudist” 2004, lk. 26-27).

Galerii "Vaal" lehelt

http://www.vaal.ee/est/avaleht/otsing/newwin/hor/pic_id-2402


Peeter Mudist "Soela rand" 1990
Õli, lõuend papil 34,5 x 49

Soela rand

Peeter Mudisti suvekodu asub Saaremaal, kust on jõudnud tema loomingusse hulgaliselt maastikuvaateid. Saaremaa ja Hiiumaa vahel asub Väinameres Soela väin ja kaldapealsel samanimeline küla. „Soela rand“ on jäädvustatud mudistlikus rahulikus laadis. Kriitik Vappu Vabar on tema puhul kirjutanud taju emotsionaalsest valivusest ja sellest, et kunstnik näeb oma motiive otsekui seestpoolt. Mudist on maalimise kohta öelnud: „ Pildid on imetlemiseks. Pildi teema pole tähtis, kuid ta peab ilmutama tegemise käigus.” Need sõnad sobivad iseloomustama ka kunstniku maastikuvaateid, kus tuttav motiiv muutub ilmutuslikuks, justkui äravalituks. Mudist on kirjutanud Soela ranna kohta: „Vanas sadamakohas on lainetus peenem ja rohuvaip tihedam ja seal on hea olla. Endisest kaist kasvavad läbi noored kasepoisid ja kasetüdrukud, aga kadakad on ühest soost.” ja maalimise kohta: „Kui taipad, mida sa maalinud oled, siis näed pildi pealt, milline maailm on."

PEETER MUDIST

Maalikunstnik Peeter Mudist sündis 19.04.1942 a. Tallinnas, on litograaf Evald Mudisti (1917-1941) poeg.
Asus 1963. aastal õppima ERKI-sse ning lõpetas selle kooli 1967. aastal. Seejärel töötas Tallinnas mitmel ametikohal, muuhulgas ka aastatel 1971-1979 Arsis kunstnikuna ning 1979-1981 ka Tallinna Pedagoogilise Instituudi õppejõuna. Alates 1981. aastast tegutseb vabakunstnikuna.
Kuulub Eesti Kunstnike Liitu alates 1972. aastast. Osaleb näitustel alates 1968. aastast.
Peeter Mudist on eesti kunstis erandlik looja, kes on viljelenud silmapaistvalt nii maalikunsti, skulptuuri kui graafikat. Äratas tähelepanu juba varaste maalide iseseisva ekspressiivse laadiga, mis erines põlvkonnakaaslaste suundumusist.
P. Mudisti taiesed on valdavalt lihtsa süžeega figuurikompositsioonid, mis toetuvad reaalelu motiividele või esitavad nägemuspilte. P. Mudisti maalidele on iseloomulikud ka leidlikud ja isepärased nimetused.

E-kunstisalong lehelt    http://www.e-kunstisalong.ee/?e=oksjonid&o=21&num=2952


Ülaltoodud kokkuvõtte saatis Imbi Raasuke.

Margus Pajuste lisas veel ühe Mudisti pildi oma erakogust:


Peeter Mudist "Saaremaa motiiv" 2005.


Arhiiv